4 czerwca 2016

Kyokushin

Karate Kyokushin zostało stworzone przez Masutatsu Oyama, po latach jego długich doświadczeń i poznawania różnych stylów walki.

Na słowo Kyokushin składają się trzy elementy:
Kyokushin
Kyoku – oznacza ostateczny, najwyższy;
Shin – oznacza prawdę, rzeczywistość;
Kai – oznacza stowarzyszenie, związek;

Kyokushin jest zatem drogą do poznania najwyższej prawdy, osiągnięcia szczytów możliwości ciała i umysłu.

Masutatsu Oyama definiował karate jako „sztukę i filozofię walki”. Wymaga ona głębokiego samozaangażowania i podążania drogą ustawicznego samodoskonalenia pod względem fizycznym i duchowym oraz kształtowania swojego charakteru. Trening mentalny jest niejako naturalną konsekwencją treningu fizycznego i jest on tak naprawdę największym wysiłkiem i najtrudniejszym wyzwaniem.

Kyokushin uważane jest za jeden z najbardziej efektywnych i skutecznych stylów karate. Swoje źródła czerpie z tradycyjnych szkół karate, ale również z innych systemów walki m.in. boksu. Wielu mistrzów karate kyokushin z powodzeniem startuje w zawodach K-1. Kyokushin bazuje na ciężkim treningu, kondycji fizycznej i realnej walce. Oyama uważał, że walka w pełni kontaktowa jest niezbędna do zrozumienia i wyzwolenia wewnętrznej siły ducha i odporności ciała oraz jako przygotowanie do prawdziwej konfrontacji. Kyokushin zakłada jednocześnie stosowanie wyuczonych technik w takim stopniu i z taką siłą, jak jest to w danym momencie i z danym przeciwnikiem niezbędne, nigdy nie uciekając się do przemocy. Mając to na uwadze, trening sprowadza się do rozwijania w takim samym stopniu ciała jak i umysłu, tak by móc panować nad sobą i swoimi możliwościami. W walce sportowej Oyama wprowadził zakaz stosowania ciosów na głowę, ze względu na fatalne skutki dla zdrowia człowieka. Droga karate ukierunkowana jest na perfekcję i samokontrolę. Rozwojowe i właściwe podążanie drogą karate uczy opanowania gwałtowności i agresji – „nie ma pierwszego ataku w karate” mówił mistrz Fimakoshi (twórca stylu Shotokan). Karate służy samoobronie. „Karate nie jest sztuką agresji”, „Karate zaczyna się i kończy na pozdrowieniu”.

Karate jest drogą życia. Poprzez ćwiczenia fizyczne, duchowe i dyscyplinę czyni niemożliwe możliwym.
W karate człowiek odnajduje wskazówki i sposobność do wewnętrznego rozwoju i poznania samego siebie.

Udostępnij